V čase epidémie cholery bol v roku 1831 za obcou zriadený cintorín pre obete epidémie. Asi ešte v uvedenom roku alebo v blízkej dobe bol na ňom vztýčený kamenný kríž. Kríž je zvalený, ale jeho časti sú zachované v celistvých kusoch, korpus Krista je veľmi zvetralý. Na podstavci kríža bola pôvodne asi aj socha Panny Márie, ale sa nezachovala. V kartuši podstavca chýba nápisová tabuľka.
Ján (?) Brestovanský a Jozef Belica dali v roku 1831 postaviť na cholerovom cintoríne sochu Bolestnej Panny Márie za 172 florénov. Okrem nej dali pre tento cintorín zhotoviť aj sochu sv. Jozefa, ktorá sa dnes nachádza pred kostolom. Osud sochy Panny Márie nám nie je známy, dnes sa na cholerovom cintoríne nachádza len jej podstavec. Do jeho kartuše je vložená dedikačná tabuľka, ale je z novšej doby. Myslíme si, že na pôvodnej tabuľke nebolo meno Ján (Brestovanský), ale Anian (odvodené od mena Anna).
KU CTI A SLÁVE MATKE ĽÚTOSTIVEJ DALI POSTAVIT AI JÁN BRESTOVANSKÝ A JOZEF BELICA ROKU ŽALOSTNÉM CHOLERI 1831 |
Pohnútku, ktorá viedla Jozefa Belicu k zriadeniu sôch, prezrádza nápis jediného náhrobníka cholerového cintorína. Náhrobník dal zhotoviť manželke Kataríne, ktorá zomrela na choleru v septembri 1831.
POLOŽIL JOSEPH BELICZA SVEY UPRIMNEY MANŽELKE KATERINE V KRISTU ZEMRETEY W SVEM VEKU 47-m DO MATKI ZEME WLOŽENEY ROKU 1831 4-o ZARI |
Viktor Mišuth: Dolné Orešany, Dolné Orešany 2013, str. 86, 94