Šaštín - kaplnka so sv. Jánom Nepomuckým

Malá kaplnka so sochou sv. Jána Nepomuckého sa nachádza pri hlavnej ceste v meste, pri moste cez Šaštínsky potok. Veľká nika so sochou svätca navodzuje dojem, že kaplnka bola soche postavená na mieru ako jej prístrešok. Bola by teda možno mladšia než socha v nej.
Socha sv. Jána Nepomuckého, ktorého kanonizovali v roku 1729, sa spomína v Šaštíne už 16. mája 1732, v deň zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému. Išla k nej procesia pútnikov, ktorá sa zastavila pri trojstennej kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, ktorá stála vtedy ešte osamotene na lúke za Šaštínom. Sochu Jána dali postaviť majitelia panstva Czoborovci pri Šaštínskom hrade na brehu Myjavy. Mala byť asi dvesto metrov od kaplnky Panny Márie. Nevedno však, či by mohlo ísť o rovnakú sochu.
Pani S. Suchá zaznamenala k soche a kaplnke sv. Jána zaujímavú povesť. V čase, keď okolo kostola Povýšenia svätého kríža na šaštínskom námestí bol ešte cintorín, sa z kostolnej veže vo večerných hodinách ozýval plač, ktorý desil okoloidúcich. Na záhadu prišiel maliar fasády kostola. V jeden deň natrel sochu sv. Jána Nepomuckého, ktorá bola vo výklenku veže a na druhý deň mala socha stečenú farbu okolo očí od vlhkosti. Maliar náter opravil, ale spomenutá udalosť sa zopakovala ešte štyrikrát. Maliar udalosť oznámil farárovi aj na obecnom zastupiteľstve, kde dumali prečo svätý Ján plače. Napadlo ich, že to bude asi preto, že sochu nepostavili k vode, kde sa sochy sv. Jána Nepomuckého zvykli stavať. Dali preto postaviť kaplnku s nikou k potoku a sochu do nej premiestnili. Na tom mieste je kaplnka dodnes a nika na veži kostola je odvtedy prázdna.

 

Ernest Macák: Naša Sedembolestná Matka – Dejiny Šaštína, 2004, str. 41; S. Suchá: Z rozprávania starého otca, in: Hlásnik 1/2007, str. 7